AstroShow

Szanowni Państwo!


Wraz z końcem sierpnia na zamku w Gniewie rozpocznie się ósma już edycja Zlotu Pasjonatów Astronomii Delta Optical AstroShow 2018. W tym roku czeka na Was wyjątkowy obiekt – XIII-wieczna gotycka twierdza komturów krzyżackich i siedziba polskich starostów.

W ramach AstroShow organizujemy warsztaty praktyczne dla początkujących pasjonatów astronomii. Nauczymy się obsługi teleskopu i zasad prostej astrofotografii. Z kolei na dzieci czeka Klub Młodego Przyrodnika, w ramach którego odbędą się zajęcia z entomologii, biologii i przyrody. Planujemy wyprawę w teren w poszukiwaniu interesujących okazów, obserwacje mikroskopowe i ciekawe eksperymenty naukowe.

Jednak na atrakcje nie z tej Ziemi warto poczekać do zmroku. Do dyzpozycji Uczestników będą fantastyczne teleskopy, między innymi wielki Sky-Watcher Dobson 20” SynScan GO-TO. Motywem przewodnim tegorocznego AstroShow będzie Układ Słoneczny i 5 planet zdobiących firmament – dostojny Jowisz, urodziwy Saturn, efektowny Mars, odległy Neptun i tajemniczy Uran (w kolejności obserwacji), a także Księżyc.

Dla wielbicieli makro- i mikrokosmosu czekają w tym roku nie lada atrakcje! Zaprosiliśmy przedstawicieli firm Canon Polska oraz Sigma ProCentrum, którzy udostępnią Wam najnowocześniejszy sprzęt fotograficzny. Jakby tego było mało, nasz tegoroczny zlot uświetni Przemysław Mieszko Rudź – popularyzator astronomii, autor opracowań i poradników dla doświadczonych i początkujących miłośników kosmosu, w tym również dla najmłodszych.

Serdecznie zapraszamy!

Klub Młodego Przyrodnika

Szczegółowy program: Program KMP

Dla młodych uczestników zlotu proponujemy Klub Młodego Przyrodnika, w ramach którego odbędą się zajęcia z entomologii, biologii i fizyki.

Klub Młodego Entomologa – to przede wszystkim wyjście w teren i obserwacje tego, co “w trawie piszczy”. Spróbujemy odwiedzić różnorodne siedliska – łąkę i las. Przy użyciu czerpaków entomologicznych i ekshaustora odłowimy różne bezkręgowce i zbadamy je pod mikroskopami stereoskopowymi. Przyjrzymy się napotkanym osobliwościom ze świata roślin i zwierząt.

Klub Młodego Biologa – to mikroskopy i obserwacje tego, co niewidoczne gołym okiem. Podczas zajęć przetestujemy różne mikroskopy. Porównamy to, co widać pod mikroskopem stereoskopowym, a co pod biologicznym. Nauczymy się jak ustawić mikroskop, jak przygotować preparat świeży, trwały i barwiony. Dodatkowo utrwalimy nasze obserwacje na rysunku lub zdjęciu.

Klub Młodego Badacza – to czysta fizyka. Kolejny raz mamy przyjemność zagłębić się razem z najmłodszymi uczestnikami zlotu w fascynujący świat fizyki. Dzięki wielu eksperymentom przekonamy się na własnej skórze, że fizyka wcale nie jest taka trudna, a wręcz przeciwnie - piękna i prosta. Pamiętajcie, że Newton i Einstein też kiedyś byli dziećmi :)

Partnerzy

Patronat Honorowy


Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją AstroShow objęła Pani Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Tarszkiewicz-Gurzyńska. – Bardzo się cieszę, że ta niezwykła impreza odbędzie się właśnie w Gniewie. Jestem przekonana, że organizowane przez Państwa przedsięwzięcie będzie doskonałą okazją na wyprawę w kosmos i na zgłębianie jego tajemnic. Życzę Państwu organizacyjnego sukcesu, a uczestnikom wydarzenia udanej zabawy – napisała Pani Burmistrz.


Patroni medialni


Patronat medialny nad tegoroczną edycją zlotu objęły media popularyzujące wiedzę o Kosmosie: dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii” oraz program telewizyjny „Astronarium” emitowany cyklicznie w TVP3.


Czasopismo „Urania – Postępy Astronomii” prowadzone przez prof. Macieja Mikołajewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika już od blisko wieku podejmuje się zadania popularyzacji wiedzy o astronomii – jego tradycje sięgają lat 20. ubiegłego stulecia. Od 20 lat jest wspólnym wydawnictwem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.


Od ponad 3 lat kamery programu „Astronarium” odwiedzają różne ośrodki badawcze, aby przybliżyć najnowsze odkrycia na temat Kosmosu. Program odkrywa przed telewidzami tajemnice Wszechświata i przedstawia polskich naukowców, którzy je zgłębiają. Każdy odcinek emitowany co 2 tygodnie jest efektem współpracy TVP Bydgoszcz i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.


Lokalizacja

W tym roku czeka na Was wyjątkowy obiekt – XIII-wieczna gotycka twierdza komturów krzyżackich i siedziba polskich starostów. Główny budynek hotelowy to pałac ufundowany dla przyszłej królowej Marysieńki przez Jana III Sobieskiego, który pełnił wówczas obowiązki starosty gniewskiego.


Czytaj więcej

Goście

Przemysław Mieszko Rudź

Jakby tego było mało, nasz tegoroczny zlot uświetni Przemysław Mieszko Rudź – popularyzator astronomii, autor opracowań i poradników dla doświadczonych i początkujących miłośników kosmosu, w tym również dla najmłodszych. Piękno odkrywanego wszechświata usłyszeć można w jego twórczości artystycznej – nasz gość jest kompozytorem i wykonawcą muzyki elektronicznej. W jego bogatej dyskografii odnaleźć można nawiązania do dokonań słynnych kompozytorów tego gatunku, które autor wzbogaca elementami rocka progresywnego. Na co dzień zajmuje się instalowaniem polskich kopuł astronomicznych ScopeDome. Jest również specjalistą w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.


ASTRONARIUM

Cykl programów telewizyjnych "Astronarium" przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają. Każdy odcinek jest poświęcony wybranemu tematowi przewodniemu. Kamery programu odwiedzają różne ośrodki badawcze na terenie całej Polski, a nawet poza granicami naszego kraju.


Prowadzącym program jest Bogumił Radajewski. Natomiast producentami Polskie Towarzystwo Astronomiczne i TVP Bydgoszcz, partnerem projektu jest czasopismo popularnonaukowe "Urania".


Czytaj więcej o Canon i Sigma

Poprzednie edycje

Program


Szczegółowy program: Program ASPiątek

Sobota

Niedziela
Na uczestników zlotu czekamy w piątek od godziny 15:00. Po zakwaterowaniu, odebraniu identyfikatorów i materiałów pomocniczych będzie czas, aby trochę odpocząć i zapoznać się z otoczeniem zamku, zanim jeszcze rozpoczną się atrakcje zlotowe.

O godzinie 18:00 rozpocznie się oficjalne otwarcie zlotu – omówimy program, przedstawimy naszych gości i zaprezentujemy nowości sprzętowe, a także ogłosimy konkursy. To również czas przeznaczony na prezentację organizatora – obejrzymy relację z poprzedniego zlotu i poznamy zespół Delta Optical. Na tym spotkaniu zaprezentują się też producenci sprzętu fotograficznego Canon i Sigma. Przywieziony przez nich sprzęt będzie dostępny dla uczestników już tego wieczora.

O godzinie 20:30, po kolacji w restauracji zamkowej, przeniesiemy się na uprzednio przygotowane stanowiska obserwacyjne. Będą tam czekały fantastyczne teleskopy, między innymi wielki Sky-Watcher Dobson 20” SynScan GO-TO. Nareszcie rozpoczną się obserwacje astronomiczne!

Motywem przewodnim tegorocznego AstroShow będzie Układ Słoneczny i 5 planet zdobiących firmament – dostojny Jowisz, urodziwy Saturn, efektowny Mars, odległy Neptun i tajemniczy Uran (w kolejności obserwacji). Opowiedzą o nich nasi astronomowie. Wraz z upływem godzin do oglądanych obiektów dołączy Księżyc dążący do ostatniej kwadry. Obserwacje potrwają co najmniej do północy.

Atrakcje

Niebo


Nadchodzące AstroShow pod względem astronomicznym zdominowane będzie przez obiekty Układu Słonecznego. Obserwator, który dobrze zaplanuje swoje obserwacje będzie mógł na przełomie sierpnia i września zaobserwować większość planet Układu Słonecznego, Księżyc a nawet jedną z bardziej znanych komet. Oczywiście królem nocy będzie Mars, który po wielkiej opozycji z 27 lipca 2018 jest wciąż bardzo jasnym obiektem.


Słońce nad Gniewem zajdzie tuż po godzinie 19. W tym roku obserwacje warto rozpocząć od Jowisza, który będzie widoczny na jeszcze pojaśnionym, zachodnim niebie, na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Położenie Jowisza z roku na rok staje się coraz bardziej optymalne dla obserwacji podczas naszych zlotów. Widok planety z pasami równikowymi i czterema Księżycami Galileuszowymi będzie na pewno interesujący.


O godzinie 20:30 dokładnie w kierunku południowym znajdzie się główna atrakcja ostatnich zlotów czyli słynna planeta z pierścieniami. Saturn widoczny będzie 13 stopni nad południowym horyzontem a z jego obserwacjami przez kolejną godzinę nie powinno być problemu (zamek Gniew położony jest na wzniesieniu a w kierunku południowym widoczności nie ogranicza praktycznie nic).


Czytaj więcej

Rejestracja

Całkowity koszt pobytu dla jednej osoby dorosłej i dzieci powyżej 7 lat: 790,00 zł

Całkowity koszt pobytu dla jednej osoby w wieku 2-7 lat (nieukończone 7 lat): 470,00 zł


Dzieci do 2 lat (nieukończone 2 lata): gratis!

Koszt udziału obejmuje nocleg, wyżywienie oraz koszty organizacji AstroShow.

*Dopłata za pokój 1-osobowy +20%.


Udział tylko w Dniu Otwartym (sobota): 100,00 zł (koszt obejmuje udział w kolacji, obserwacje nocne, bez noclegu)

Każdy uczestnik (nie dotyczy dnia otwartego) otrzymuje koszulkę zlotową, identyfikator oraz niespodziankę